Profily loutkových divadel Divadlo Alfa

termín konání: od 15. dubna 2023 do 31. října 2023
místo konání: Národní muzeum -– Muzeum české loutky a cirkusu Prachatice

Prachatické Muzeum české loutky a cirkusu otevřelo první výstavu z chystaného cyklu výstav mapujících vznik a činnost nejvýznamnějších českých loutkových profesionálních divadel. Návštěvníkům se jako první představí Divadlo Alfa, které vzniklo v 60. letech 20. století v Plzni.

Na výstavě, kterou připravilo Západočeské muzeum v Plzni ve spolupráci s Národním muzeem, jsou k vidění loutky výtvarníků spojených s Divadlem Alfa v nedávné historii. Návštěvníci se tak seznámí s tvorbou Ivana Nesvedy, Pavla Kalfuse, Ivy Marečkové, Hynka Dřízhala a Jaroslava Milfajta. Pro inscenaci Zlatovláska vznikly loutky v životní velikosti typu manekýn, příběh Psohlavců vyprávěly dřevěné marionety. Legendárního potulného šprýmaře Enšpígla v Divadle Alfa představila úspěšná maňásková komedie. Do Prachatic také zavítaly loutky z příběhu o Aláddínovi či ze hry o Janu Žižkovi z Trocnova. A do světa ledu a mrazu nás vpraví Eskymáci a fantastické bytosti z mrazivé inscenace O chlapci, který lidem vrátil Slunce.

Součástí výstavy je také fotografický cyklus Paměť loutky od Jana Pohribného, ve kterém loutky z Divadla Alfa představují originální cestou Plzeňský kraj.

Autor výstavy: Markéta Formanová, Veronika Plachá, Ivan Nesveda, Lenka Šaldová
Realizace výstavy: Markéta Formanová, Veronika Plachá