Expozice Jiří Trnka dioráma Svatba u Broučků

termín konání: od 26. května 2021
místo konání: Muzeum loutek v Plzni

Muzeum loutek v Plzni rozšířilo v roce 2021 svoji stávající expozici o část věnovanou rané tvorbě světoznámého výtvarníka a loutkáře Jiřího Trnky. Hlavním exponátem nové expozice se stalo dioráma Svatba u Broučků, které Jiří Trnka vytvořil na zakázku pro Československý výstavní výbor, jenž byl ustanoven pro účast Československa na Světové výstavě v New Yorku v roce 1939.

Jiří Trnka dioráma včas dokončil, nestihl ho však už odeslat do New Yorku, neboť došlo k anexi Československa nacistickým Německem. Dioráma je široké 2, 4 m, je vytvořeno z převážně přírodních materiálů a obsahuje 57 loutkových postaviček. Ke konci roku 1939 bylo dioráma Svatba u Broučků vystaveno v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze na autorské výstavě Jiřího Trnky „Malíř naděluje dětem“. A nyní bude, již po druhé, ale tentokrát dlouhodobě, vystaveno v Muzeu loutek v Plzni. Celá expozice pak bude doplněna i o další loutky Jiřího Trnky.

Pro děti je připraven samoobslužný doprovodný výtvarný program Špion u Broučků a novou expozice také doplňuje interaktivní badatelský stůl s ukázkami knih o broucích, síťkou na hmyz a dalšími badatelskými pomůckami. Šuplíky stolu pak obsahují doplňující informace o nové expozici.

Autor výstavy: Markéta Formanová, Veronika Plachá
Realizace výstavy: Ludmila Kristová, Miroslav Hakr, Miroslav Tříska, David Lang, Martin Nauš, Elen Kudrová
Texty výstavy: Markéta Formanová, Veronika Plachá, Tomáš Pfejfer, Ivana Hradská, Jan Walter
Grafická úprava: Ondřej Zámiš
Doprovodný program: Jana Košová

Expozice Jiří Trnka – dioráma Svatba u Broučků vznikla díky pomoci a podpoře Českobratrské církvi evangelické, rodině Trnkových, městu Jimramov, statutárnímu městu Plzeň, Plzeňskému kraji, Státnímu fondu kultury ČR a Ministerstvu kultury ČR.