Speciální edukační programy

Speciální edukační programy neotřele a někdy inovátorsky reagují na potřeby publika Muzea loutek v Plzni s ohledem na možnosti muzea.

Hledá se nový plzeňský Kašpárek

- výtvarný program k výročí 100 let od narození Jiřího Trnky

Cílová skupina: ZŠ, MŠ, SŠ

Anotace:
Výtvarný program reflektující výročí 100 let od narození plzeňského rodáka Jiřího Trnky.

V roce 2012 uplynulo 100 let od narození jednoho z nejvýznamnějších plzeňských rodáků – loutkáře, ilustrátora, animátora a sochaře - Jiřího Trnky. A kdo vlastně talent Jiřího Trnky objevil a jak se to stalo? Malý Trnka chodil s matkou a bratrem každou neděli na představení Loutkového divadla feriálních osad. A tam právě v tu dobu působil i talentovaný loutkoherec Josef Skupa. Podle zachovaných zápisků paní Růženy Trnkové víme, že Josef Skupa jednou po představení mezi dětmi vyhlásil soutěž o nejlepší obrázek. Děti měly svá díla přinést na příští představení. Pro Trnku to byl týden tvůrčích muk. Několikrát svou kresbu předělával, stále nebyl spokojen, ale nakonec odevzdal Kašpárka. A vyhrál! Skupa rozpoznal jeho talent a vítězi věnoval knihu. Toto první setkání možná ovlivnilo život Jiřímu Trnkovi a určitě předeslalo budoucí spolupráci Trnky a Skupy.

V roce 2012 se stejná soutěž o nalezení nového plzeňského Kašpárka, po téměř 100 letech, uskutečnila znovu. Do Muzea loutek v Plzni dorazil neuvěřitelný počet Kašpárků – 1256 kusů.

Průběh programu:
Muzeum loutek v Plzni v roce 2012 oslovilo plzeňské školy a školky s příběhem malého Jiřího Trnky, který vyhrál soutěž Josefa Skupy s nakresleným Kašpárkem. Příběh měl dětem představit Trnku jako vrstevníka a ne jako osobu z encyklopedie či z pomníku. Děti byly vyzvány k nakreslení svého Kašpárka a jeho zaslání do muzea. V Muzeu loutek se sešlo téměř 1300 kreseb a porota složená z výtvarníků vybrala mnoho vítězů. Z dnešního pohledu doporučujeme spíše uspořádání výstavy než soutěž.


Klíče od muzea, příměstské tábory

Cílová skupina: žáci MŠ a ZŠ

Anotace:
Muzeum loutek v Plzni pořádalo příměstské tábory několik let, než byly nahrazeny nabídkou jednodenního programu pro příměstské tábory organizované jinými subjekty. Tábory měly vždy jedno téma, které bylo spojené s loutkářstvím. Uskutečnili jsme tábor na téma Svatba u Broučků, u něhož jsme se inspirovali dioramatem Jiřího Trnky, dále tábor NIKDY V KLIDU! podle námětu muzejní expozice Ivana Nesvedy nebo tábor Řekni to loutkou!, jenž se konal ve spolupráci s řezbářem Vladimírem Sosnou.

V roce 2022 byly tábory nahrazeny programem Klíče od muzea, při kterém se děti mohou vydat na celý den do minulosti Plzně v různých pobočkách Západočeského muzea v Plzni. Poznají, jak se žilo ve středověkém klášteře, dozvědí se, kde bylo v Plzni lazebnictví, jak se hrálo loutkové divadlo nebo kde se ukrývají poklady plzeňské minulosti.


Dětské narozeninové oslavy

Cílová skupina: rodiny s dětmi

Anotace:
Narozeninové skupině dětí se věnuje speciální průvodce, který dětem zábavným způsobem ukáže expozici Muzea loutek v Plzni a v divadelním sále muzea si s dětmi společně zahraje improvizovanou loutkovou pohádku. Děti se tak stanou loutkoherci a vyzkouší si i ostatní divadelní profese. Součástí programu jsou i kreslené pracovní listy, které si děti odnesou domů jako suvenýr. Druhá část programu, při které se kreativně tvoří, probíhá už v dílně muzea. Dílna je narozeninově vyzdobena a je možné si přinést vlastní drobné občerstvení.


Půjčovna loutkových divadel


Cílová skupina: rodiny s dětmi, školní kolektivy z 1. stupně ZŠ, družiny, zájmové kroužky

Anotace:
Muzeum loutek v Plzni jako první na světě otevřelo v roce 2017 půjčovnu loutkových divadel. K dispozici jsou rodinná divadla s univerzální sadou loutek a dekorací v přepravním boxu. Divadla se půjčují na stejném principu jako například lyže. Výhodou zapůjčení oproti zakoupení je nízká cena a žádný nárok na skladovací plochu.

Cíl programu:
Podpora tradice českého loutkářství prostřednictvím zapůjčení loutkového divadla domů či do školy.

Pomůcky:
Rodinné loutkové divadlo (www.loutkymasek.cz), sada loutek a kulis, sešity loutkových her, přepravní box, transportní vozík.

Průběh programu:
Půjčovna loutkových divadel funguje stejně jako například půjčovna lodí či lyží. Zájemce si divadlo rezervuje a při vyzvednutí zaplatí půjčovné a zálohu, která je mu při vrácení divadla ve stejném stavu vrácena. Rodinné divadlo obsahuje sadu loutek a kulis sestavenou tak, aby bylo možné hrát nejrůznější příběhy a pohádky. Divadlo je uloženo ve dřevěném přepravním boxu, který je opatřen vozíkem pro snazší manipulaci. Pro inspiraci jsou k divadlu přibaleny sešity s loutkovými hrami.

Typickým zákazníkem půjčovny jsou rodiny chystající dětskou oslavu, školní a družinové kolektivy a zájmové kroužky. Během pětiletého provozu nedošlo k výraznějšímu poškození divadel.