Shrnutí publikace

Metodika edukace v muzeích a expozicích zaměřených na loutkářství vznikla jako výstup Interního grantového projektu Západočeského muzea v Plzni s názvem IGP 2020/02 Metodika edukace v muzeích a expozicích zaměřených na loutkářství. Publikace je shrnutím poznatků a zkušeností z desetileté edukační činnosti Muzea loutek v Plzni, vznikla ve spolupráci s Metodickým centrem muzejní pedagogiky při Moravském zemském muzeu v Brně a dalšími autory z oblasti loutkářství.

Publikace se zabývá využitím loutky jako edukačního prostředku, nabízí příklady edukace a edukačních programů v souvislosti s loutkami a loutkářstvím a předkládá využití edukačního potenciálu Muzea loutek v Plzni.

V úvodu publikace pojednává o loutkovém divadle jako kulturním fenoménu. České loutkářství a jeho historie, od počátků až do současnosti, je stručně obsažena v celé jedné kapitole. Dále se kapitola věnuje významným českým festivalům v ČR, Českému středisku UNIMA a také časopisu Loutkář.

Muzeí, která mají ve sbírkách či expozicích loutky nebo jiné předměty spojené s loutkářstvím, je u nás mnoho, avšak pouze čtyři muzea v České republice se zaměřují na loutkářství a divadlo podrobněji – Muzeum loutek v Plzni (pobočka Západočeského muzea v Plzni), Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi a Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích (Národní muzeum) se na loutkářství specializují přímo, Moravské zemské muzeum v Brně má rozsáhlou expozici s názvem Loutkářské umění v Paláci šlechtičen, která se podrobně věnuje divadlu a fenoménu českého loutkářství.

Publikace se rovněž zabývá loutkou jako součástí muzejní sbírky, edukačním potenciálem expozic zaměřených na loutkářství, analýzou edukačních programů, profesí muzejního edukátora a různými evaluačními možnostmi.

Využití edukačního potenciálu Muzea loutek v Plzni je podrobně představeno pomocí edukačních programů, které v muzeu za jeho existenci byly vytvořeny a realizovány. Ilustrovaný slovníček základních pojmů z oblasti loutkářství a divadla doplňuje předešlé kapitoly a vysvětluje některé zásadní výrazy a termíny.

K tištené publikaci vznikl i doprovodný edukační web, kde se kromě různých informačních kapitol, které jsou spjaté s textem v metodice, nachází především vzorové edukační programy k využití pro širokou veřejnost. Edukační programy obsahují metodický list a pracovní postup tvořený fotografickým i video návodem a tím fungují jako plnohodnotný manuál ke zrealizování daného programu.