Loutková laboratoř I.

termín konání: 31. ledna  - 16. března 2019
místo konání: Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích

Výstava představující práce studentů Gymnázia Blovice ve spolupráci s Muzeem loutek v Plzni (pobočkou Západočeského muzea), ZČU v Plzni a Muzeem jižního Plzeňska v Blovicích, p. o.

Loutková laboratoř je projekt, v němž získávali studenti 2. ročníku osmiletého studijního cyklu z Gymnázia Blovice teoretické a praktické informace ohledně specifického divadelního druhu, kterým je loutkové divadlo. Projekt měl několik částí a začal v Muzeu loutek v Plzni, kde se studenti setkali s dějinami loutkového divadla v historicko-kulturním kontextu, poznávali, čím vším může být loutka, a také si vyzkoušeli libovolnou divadelní roli v tematickém a příslušně vybaveném prostředí. Cesta za poznáním pokračovala přes profesionální loutkové Divadlo Alfa, ve kterém nejen zhlédli, ale také ohodnotili a okomentovali loutkové představení. Následně nahlédli do prostor za divadlem, kde pod vedením zkušených výtvarníků získali přehled o různých herních technikách, speciálních loutkových typech a v neposlední řadě také o povinnostech loutkoherce.  Poté se veškeré aktivity přesunuly přímo na školní půdu, kde se s nabytými teoretickými poznatky studenti pod dohledem lektorů pustili do výroby vlastní loutky se všemi jejími náležitostmi. Jejich vlastní tvorba na téma „Cizí planeta, která se může zdánlivě podobat té naší“, je předmětem společné výstavy s loutkami Augustina Klášterky v Muzeu jižního Plzeňska v Blovicích, p. o.